PAWEŁ KUKIZ: ZAPALMY ŚWIECZKĘ KU CZCI OFIAR BANDEROWCÓW PDF Drukuj Email
POCZTA "MOTO"

W poniedziałek, 11 lipca 2016 minie 73 rocznica Rzezi Wołyńskiej. Wbrew zapowiedziom z kampanii wyborczej, rządzący z PiS nie zdecydowali o godnym uczczeniu pamięci bestialsko wymordowanych blisko 200-tu tysięcy ludzi, w tym większości bezbronnych dzieci, kobiet i starców. Nie zdecydowano się mimo wielu próśb Kukiz ’15 oraz złożonej przez klub ustawy o ustanowienie 11 LIPCA Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na obywatelach polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej.

- Nie wnikam co powoduje liderami PIS. Czuje się tym osobiście głęboko dotknięty, tym bardziej że moi przodkowie ze strony ojca byli Kresowiakami. Często gdy myślę o tych wydarzeniach mam przed oczyma przerażające sceny mordu, które zapamiętałem z opowieści tych, którzy cudem przeżyli bandyckie napady ukraińskich nacjonalistów - powiedział Paweł Kukiz, który apeluje do wszystkich, aby uczcić pamięć o ofiarach zbrodni wołyńskiej i w najbliższy poniedziałek (11 lipca) dokładnie o godzinie 21, zapalić we wszystkich oknach świeczki dla wyrażenia naszej pamięci o nierozliczonym do dziś ludobójstwie.

- Jestem chrześcijaninem, jestem za wybaczaniem ale wiem, że warunkiem uzyskania wybaczenia jest szczery rachunek sumienia. Wiem również, że niewybaczalnym jest bierne przyglądanie się sytuacjom, gdzie bandytów kreuje się na żołnierzy i bohaterów, a nasze władze  przymykają oczy na coraz częstsze pojawianie się w Polsce banderowskiej symboliki – dodał Kukiz.

W ubiegłym tygodniu klub Kukiz ’15 złożył także projekt nowelizacji Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia 18 grudnia 1998 r. W treści ustawy o IPN proponuje do listy zbrodni wymienianych w art. 1 pkt. 1 dodać obok zbrodni nazistowskich i komunistycznych zapis o zbrodniach dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów i ukraińskich formacje kolaborujących z III Rzeszą.

Materiały źródłowe:
KUKIZ'15
(09.07.2016) 

 

 
COPYRIGHT 2008. MOTO.GDA.PL ALL RIGHTS RESERVED