GRZEJNIK KWARCOWY TANSUN COSYPAWS 0,75 kW PDF Drukuj Email
OD PIERWSZEGO WRAŻENIA

Klimat w Polsce raczej nie rozpieszcza tych, których praca zawodowa zmusza do przebywania na tzw. wolnym powietrzu lub w nieogrzewanych magazynach i halach. Przez praktycznie trzy kwartały – z krótką przerwą na kalendarzowe lato (też nie zawsze zbieżne z latem faktycznym) – skazani jesteśmy na temperatury znacznie poniżej tych, które można uznać za optymalne dla zachowania sprawności rąk i wyeliminowania ryzyka doświadczenia tak przykrych dolegliwości jak potoczne strzykanie w krzyżu bądź kręcenie stawów.

Wiedzą o tym dobrze również reprezentanci branży motoryzacyjnej, zwłaszcza mechanicy i wulkanizatorzy. Naprawa ciężarówki czy wymiana ogumienia rzadko dokonywane są w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem, na podobieństwo salonu samochodowego lub  sklepu z częściami zamiennymi.

Stąd rosnąca popularność systemów ogrzewania dającego określić się mianem punktowego, czyli ograniczonego do miejsca, w którym pracownik przebywa najdłużej. Jest ich wiele – od „samodziełek” w postaci dmuchaw powietrza ogrzewanego dzięki spalaniu zużytych olejów, które oprócz ciepła serwują także smród, hałas i zanieczyszczenia, poprzez  profesjonalne ogrzewacze gazowe aż do – również profesjonalnych i zarazem bezpieczniejszych – grzejników elektrycznych.

Wśród tych ostatnich prym wiodą prądożerne i hałaśliwe  termowentylatory. W ostatnim czasie rozsądną alternatywą dla tego rodzaju urządzeń stają się elektryczne promienniki ciepła nowej generacji z lampami kwarcowymi; wydajne, ciche, oszczędne i – przy okazji – służące za dodatkowe źródło światła.

Zdecydowanym liderem w tej grupie są grzejniki kwarcowe emitujące fale podczerwone krótkie. Gwarantują one wydajność promieniowania  równą 80 – 90 proc., ponad dwukrotnie wyższą niż standardowe promienniki ciepła, emitujące fale podczerwone średnie. Co istotne – ogrzewana w ten sposób powierzchnia może wynosić wynosi od 5 do ponad 60 m. kw, co pozwala stosować grzejniki kwarcowe także w dużych pomieszczeniach.

Wszystkie cechy nowego rozwiązania w technice grzewczej mieliśmy okazję poznać podczas testowania produkowanego w Wielkiej Brytanii grzejnika kwarcowego TANSUN COSYPAWS 0,75, najmniejszego z oferowanych na rynku polskim przez poznańską firmę EMEF.

Odmienność tego produktu w gamie promienników ciepła mogliśmy poznać  już podczas jego montażu. Grzejnik COSYPAWS wymaga bowiem  usytuowania na wysokości nie mniejszej niż 1,8 m i skierowania na ogrzewaną powierzchnie pod kątem 45 stopni. Lampa kwarcowa emitująca fale czerwone krótkie działa bowiem podobnie jak słońce; musi „widzieć” ogrzewanego człowieka lub przedmiot. To różni ją zasadniczo od promienników standardowych ogrzewających otaczające powietrze.

Wystarczyło nam próbne sprawdzenie działania grzejnika COSYPAWS na domowym  tarasie (z wykorzystaniem zwykłego statywu do aparatu fotograficznego), aby przekonać się, że mamy do czynienia z zupełnie nową jakością w technice grzewczej. Mimo listopadowego chłodu i wilgoci natychmiast po włączeniu urządzenia dało się odczuć przyjemne ciepło. Odczucie to wzmacniane jest dodatkowo światłem emitowanym  przez grzejnik, niezbyt mocnym wprawdzie lecz wystarczającym do rezygnacji z dodatkowego oświetlenia podczas tarasowego relaksu przy kawie wieczorowa porą. Wprawdzie nie takie było pierwotne przeznaczenie grzejnika w naszym zamyśle lecz budująca pozostaje świadomość, że może on także przedłużyć o ładnych kilka miesięcy „sezon tarasowy”.

Docelowo sprawdzaliśmy TANSUN COSYPAWS pod kątem ewentualnego wykorzystania do ogrzewania redakcyjnego busa. Warunki progowe jakie założyliśmy to:
a) moc pobierana nie większa niż 1 kW (taką bowiem zapewnia nasz przenośny generator);
b) skuteczne ogrzanie wnętrza o powierzchni ok. 6 m kwadratowych i kubaturze ok. 11 m. sześciennych,
c) praca cicha i bezpieczna (z absolutnym wykluczeniem pobierania tlenu do procesu spalania),
d) łatwy montaż i demontaż (ta cecha zyskała na znaczeniu, gdy przekonaliśmy się o możliwym wykorzystaniu ogrzewacza do celów „tarasowych”).

Pierwszy z wymienionych warunków spełniony został już przy doborze urządzenia. Symbol 0,75 przy jego nazwie oznacza bowiem pobór mocy równy 0,75 kW, a więc znacznie poniżej wydolności naszego generatora. Podobnie można powiedzieć o warunku trzecim, akurat integralnie związanym z cechami elektrycznych promienników ciepła nie wspomaganych wentylatorami.

Montaż sprowadził się praktycznie do wywiercenia dwóch otworów pod blachowkręty w dachowej części nadwozia, przymocowania grzejnika przy użyciu wkrętaka i klucza oraz takiego poprowadzenia przewodu zasilającego, aby nie był zbytnio widoczny. Dodatkowym atutem tegoż  przewodu okazała się jego znaczna, ponad 5-metrowa długość, wystarczająca do połączenia urządzenia z gniazdem zasilającym, zlokalizowanym w przedniej części busa. Za łut szczęścia poczytujemy sobie natomiast fakt, że umieszczony maksymalnie wysoko grzejnik spełnił zarazem minimalne wymogi producenta w tym zakresie, tj. 1,8 m. Inna sprawa, że ten wymóg czyni zbędną koniecznosć wygospodarowania dodatkowego miejsca pod urządzenie oraz eliminuje realne ryzyko  potykania się o nie.  

I wreszcie rzecz najważniejsza; jakość ogrzewania. Po pierwsze – jest natychmiastowe. W sekundę po podłączeniu COSYPAWS do gniazda czujemy promieniujące po wnętrzu busa ciepło. Bez czekania aż nagrzeje się samo urządzenie, a następnie otaczające go powietrze. Jak  istotny to walor mogliśmy przekonać się podczas obsługi prasowej kilku imprez w drugiej połowie listopada, gdy we wnętrzu samochodu chowaliśmy się przed deszczem i chłodem. Po drugie – poza „strefą cienia” bezpośrednio pod urządzeniem, ciepło dociera do każdego miejsca w busie w stopniu wystarczającym, aby odczuć jego dobroczynne skutki. A warto podkreślić, że najdalszy punkt strefy użytkowej (bez kabiny kierowcy) redakcyjnego samochodu dzieli od grzejnika odległość blisko 4 m. Po trzecie – chociaż COSYPAWS nie posiada regulacji emitowanego ciepła, to jednak mimo kilkugodzinnej nieprzerwanej eksploatacji nie odczuliśmy nadmiernego przegrzania wnętrza. Gdyby jednak to nastąpiło, wystarczy wyjęcie wtyczki z kontaktu.

Niewątpliwym atutem TANSUNA COSYPAWS jest prostota jego konstrukcji (przypomina zwykły reflektor halogenowy) połączona z wysokim poziomem technologicznym zastosowanych elementów, wykluczającym powodzenie wszelkich podróbek. Włókno lampy wolframowej zastosowanej w grzejniku rozgrzewa się do temperatury 2200 stopni C, toteż nie bez znaczenia jest tutaj pochodzenie tejże lampy. W grzejnikach firmy TANSUN stosowane są wyłącznie lampy Philipsa lub General Electric o żywotności dochodzącej do 7 tys. godzin. Tymczasem te same elementy np. rodem z Chin często odmawiają posłuszeństwa już po kilkudziesięciu godzinach pracy.

Warto również zwrócić uwagę na jakość samego reflektora rozprowadzającego promieniowanie. To nie tylko kwestia kształtu jego paraboli i umieszczenia lampy w optymalnym punkcie, gwarantującym największą wydajność, ale także zastosowanej powłoki aluminiowej. Nic dziwnego, że wydajność grzejników kwarcowych firmy TANSUN jest wyższa ponad dwukrotnie od takich samych – przynajmniej z nazwy – urządzeń oferowanych przez naśladowców.

Poruszamy ten wątek nieprzypadkowo. Grzejniki kwarcowe marki TANSUN do tanich nie należą, a prostota ich konstrukcji może wprawiać w złudne przekonanie, że akurat w tym wypadku wysoka cena nie ma racjonalnego uzasadnienia. Otóż, ma i to znaczące. Na wagę bezpieczeństwa, komfortu i długości eksploatacji.

TANSUN COSYPAWS 0,75 - dane techniczne:
Napięcie zasilania: 230 V
Pobór mocy: 750 W
Minimalna wysokość instalacji: 1,8 m
Powierzchnia ogrzewana: ok. 5 m. kw.
Wymiary (długość x wysokość x głębokość) – 275 x 100 x 108 mm

Tekst i zdjęcia:
Henryk Jezierski
(26.11.2010)

P.S.
Przypadkowo, podczas obsługi prasowej uroczystości z udziałem prezydenta RP w czwartek, 25 listopada 2010, odkryliśmy jeszcze jedno zastosowanie grzejników kwarcowych emitujących fale podczerwone krótkie. Okazało się, że mogą one służyć także do ogrzewania namiotów, wiat, baldachimów itp. konstrukcji podczas imprez plenerowych. To, że akurat w tym wypadku z dobrodziejstwa ochrony przed chłodem korzystały tzw. VIP-y w  niczym nie ogranicza dostępności samych urządzeń dla innych zainteresowanych.

(H.Jez.)

 

REKLAMA:

EMEF
Producent i dystrybutor grzejników na podczerwień
60-143 Poznań, ul. Podchorążych 11B
tel. 67 348 85 65, 602 496 283, 604 421 155, fax 61 661 77 63
www.emef.pl   e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
COPYRIGHT 2008. MOTO.GDA.PL ALL RIGHTS RESERVED